Zasady segregacji
Dlaczego segragacja odpadów jest taka ważna
Śmieci zalegające to nasz wspólny problem poniewż odpady, które w ogromnych ilościach generujemy rozkładają się bardzo długo. Zobacz sam.
TOREBKA FOLIOWA
Rozkłada się:
100 lat
PIELUCHA DZIECIĘCA
Rozkłada się:
450 lat
SZKLANA BUTELKA
Rozkłada się:
4000 lat
Już dziś naucz się segregować odpady
Papier
Wrzucamy:
gazety, kolorowe czasopisma, książki, zeszyty, zapisane lub zadrukowane kartki papieru biurowego, opakowania papierowe i kartonowe, tekturę, torby, worki i pudła papierowe.
Nie wrzucamy:
papierowych opakowań z domieszką innych tworzyw (kartonów po mleku, napojach, sokach, pudełek po papierosach), kalki, tapet, zatłuszczonego, silnie zabrudzonego lub powlekanego folią papieru, celofanu, worków po cemencie, wapnie i materiałach sypkich.
Plastik i Metal
Wrzucamy:
butelki PET, butelki po produktach mlecznych, woreczki, kubki, tacki po produktach spożywczych, folię opakowaniową, torby plastikowe, AGD z tworzyw sztucznych, pojemniki po środkach chemii gospodarcze, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, kartoniki po mleku i napojach, puszki po napojach, puszki po konserwach, drobny złom żelazny, metale kolorowe, kapsle.
Nie wrzucamy:
butelek po olejach silnikowych, środkach chemicznych i przemysłowych, styropianu, opakowań wykonanych z innych materiałów łączonych z tworzywami sztucznymi, opakowań po środkach do impregnacji drewna, farbach, lakierach, smarach, środkach ochrony roślin i nawozów, pojemników po aerozolach i środkach chemicznych.
Szkło
Wrzucamy:
Puste szklane butelki po napojach, puste słoiki bez nakrętek;, szklane opakowania po kosmetykach, inne całe szklane opakowania.
Nie wyrzucamy:
szkła stołowego, żaroodpornego i zbrojonego, ceramiki, porcelany, kryształów, doniczek;, żarówek i świetlówek, termometrów i strzykawek, szyb okiennych i samochodowych, luster, witraży, ekranów i lamp telewizorów, nieopróżnionych opakowań po lekach.
Bioodpady
Wrzucamy:
ściętą trawę, liście, resztki ugotowanych warzyw, obierki owoców i warzyw, stary chleb, odpady roślinne, resztki potraw.
Nie wrzucamy:
resztek owoców cytrusowych, skórek od bananów, kości zwierząt, mięsa i padliny zwierząt, oleju jadalnego, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, leków,
Baterie, chemikalia
Wrzucamy:
przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory (zbierane w oryginalnych opakowaniach transportowych, a w przypadku ich braku w sposób zabezpieczający środowisko i ludzi przed ich oddziaływaniem).
Zanim wyrzucisz odpady do odpowiedniego pojemnika, pamiętaj:
PAPIER MUSI BYĆ CZYSTy
Papier musi być czysty (nie może być tłusty), nie trzeba usuwać zszywek czy taśmy klejącej.
ODKRĘCAJ NAKRĘTKI
Zawsze odkręcaj metalowe i plastikowe nakrętki
NIE TŁUCZ SZKŁA
Nie wolno tłuc szkła przed wrzuceniem do pojemnika. Wyrzucaj puste opakowania.
ZGNIATAJ PLASTIK
Zgnieć plastikowe butelki, puszki, kartony (zajmą mniej miejsca).
BIO BEZ OPAKOWAŃ
Odpady bio wyrzucaj bez dodatkowych opakowań tj. worków, słoików.
NIE zrywaj etykiet
Z opakowań nie trzeba zdejmować etykiet.
Zostań mistrzem recyklingu
Opróżnij opakowanie z resztek żywności
Nigdy nie wrzucaj do pojemnika gorącego popiołu.
Odzież i obuwie wyrzucaj do specjalnie przeznaczonych pojemników
Sprzęt AGD oraz odpady wielkogabarytowe (tj. np. stare meble lub ich części, zabawki dużych rozmiarów) zbierane są w osobnym, wyznaczonym terminie
Inne rodzaje odpadów komunalnych możemy oddać Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Na składowisko nie są przyjmowane: odpady o właściwościach żrących, wybuchowych, łatwopalnych, zakaźnych lub powstających w wyniku badań naukowych, których oddziaływanie na środowisko nie jest znane.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich Spółka z o. o.
26-200 Końskie
ul. Spacerowa 145
e-mail: biuro@pgk.konskie.pl
www.pgk.konskie.pl
Sekretariat:
tel.: 41 372 34 97
Zakład Usług Komunalnych
tel.: 41 372 35 69